Влага и конденз в дома: Стар проблем с ново начало
Съвременният начин на живот ни изправя пред съвременни проблеми – в модерните жилищни сгради влагата и конденза присъстват по-често, отколкото в предходни времена. Ако преди години сме вземали душ един път седмично, сега се къпем всеки ден. Перем дрехите си по-често, а през зимата ги сушим в модерното си жилище. Резултатът е красноречив – изпарения, влага, конденз, стичаща се водна струя по прозорците и стените…
Основните източници на влага са:
- дишане чрез белите дробове и повърхността на кожата;
- вземане на вана или душ;
- пране и сушене;
- готвене;
- стайни растения, аквариуми…
Нужно е да се вземе под внимание фактът, че съвременната алуминиева и PVC дограма осигуряват са плътно затваряне, а фасадните стени са термоизолирани. До неотдавна стените на жилищните сгради се изграждаха с естествени материали, които успешно абсорбираха влагата от въздуха и не възпрепятствяха естествения процес на „дишане“. Тапетите, които лепим днес и боята, която нанасяме по стените на жилището си, са лош проводник на влагата и стават предпоставка за нейното задържане в помещението. Концентрацията на влага причинява появата на конденз на места, на които циркулацията на въздуха е затруднена.
Какво може да се направи за правилното отопление, вентилация и климатизация на жилището.
„Ние проветряваме редовно. Прозорците са отворени непрекъснато.“ Това е стандартен отговор на домуващите, които са и потърпевши от влагата в тяхното жилище. Въпреки това, „правилно проветряване“ не означава продължително и непрекъснато отваряне на прозорците!
За здрав климат в помещенията е необходимо в тях да се осигури циркулация на чист въздух. Първо трябва да се гарантира отвеждането на всички изпарения, миризми, конденз. Пластмаса, лепила, тютюнев дим.., всичко това води до нездравословен и дори отровен коктейл във въздуха.
Вратите и прозорците на всяка стая трябва да имат възможност за тяхното пълно отваряне (ударно проветряване). Напълно отвореният прозорец или врата, особено през зимата, в много отношения не са достатъчно ефективни. Първо – ефектът е много малък и за кратко, второ – губи се много топлина, и не на последно място – подовете и стените силно се охраждат и в помещенията се появява конденз.
Идеалният климат в помещението
За да сте здрави физически и да се чувствате добре в помещението, в което живеете, относителната влажност на въздуха следва да е 50-60% при температура 20°С. Ако относителната влажност на въздуха е под 40% сухия въздух предизвиква дразнене на лигавицата на гърлото. При увеличена влажност – до 70% или повече, неизбежно се стига до образуване на влага и видим конденз в помещението. Можете да контролирате влажността на помещението с помоща на влагомер. Когато влажността във въздуха достигне до 65%, е необходимо да се проветри помещението, трайно да се повиши температурата в жилището и да влезе в действие влагоабсорбатора.
Съветваме ви:
- ежедневно, минимум 4 пъти, проветрявайте жилището при напълно отворени прозорци. Отварянето на прозорците по време на отоплителния сезон има само негативно въздействие!
- след взет душ или след готвене е необходимо да се проветри. Кратко контролираният обмен на въздух не води до значителна загуба на топлина!
- Неизползваните помещения също се нуждаят от ежедневно проветряване!
- Не сушете дрехи в жилището. Ако това е неизбежно, то помещението трябва да е добре отоплено и периодично да се проветрява.
- Спалното помещение да се проветрява сутрин и вечер. Междувременно е нужно да се поддържа нужната температурата, за да може натрупаната влага да не кондензира.
- След приключване на гладенето на влажни дрехи, стаята трябва да се проветрява.
Не се препоръчва да се използват овлажнители на въздуха в помещението. Те са скъпо удоволствие и допълнителен разход на енергия.
Правилно ли проветряваме?
В повечето случаи, като неписано правило , присъства изискването за 4 проветрявания дневно. Това зависи до голяма степен и от обстоятелството колко натоварено е жилището откъм живущи в него и от количиството на предпоставките за увеличаване концентрацията на влага. Ударното проветряване на трябва да бъде продължително, а по-скоро краткотрайно и винаги съобразено с външната температура.
Правила за проветряване:
- При студено време проветрявайте 2-3 минути;
- При 0-5°С проветрявайте около 5-10 минути;
- При 5-10°С отворете помещението за 5-10 минути;
- При 10-15°С проветрявайте с продължителност 10-15 минути.
Какво да направите, ако стените на жилището ви „плачат“?
- Абсорбирайте влагата в помещението с помощта на съвременния модерен уред за приложение в бита – битов влагоуловител;
- Вземете необходимите мерки, за да намалите влажността на въздуха в помещението. Достатъчно е да повишите температурата в помещението и да включите в употреба влагоабсорбатора;
- Проветрявайте интензивно на помещението;
- Премахнете от дома си всякакви овлажнители и вътрешни фонтани. В повечето случаи въздухът е повече влажен, отколкото сух;
- След използване на мокро помещение, попийте плочките със суха кърпа;
- При възможност санирайте жилището си.
Отговорът на поставения по-горе въпрос е очевиден. Важно e освен да се сдобиете с подходящия уред за отнемане на влага (влагоуловител) и да спазвате грамотно необходимите изисквания за правилно отопление, вентилация и климатизация на жилището. Спазвайки тези правила, личните ви неудобства и липсата на комфорт ще станат част от вашата нелека история.